تحقیقات بازار

تحقیقات بازار چیست؟

تحقیقات بازار یا تحقیقات بازاریابی به هر روش یا تکنیکی گفته می‌شود که برای جمع‌آوری اطلاعات و درک بهتر از بازار هدف هر شرکت یا کسب و کاری انجام می گیرد. تمامی کسب و کارهای اینترنتی یا حضوری از این اطلاعات برای ارائه خدمات یا محصولات بهتر با اهداف زیر استفاده می کنند:

  • افزایش رضایت مشتریان
  • ایجاد تجربه بهتر برای مصرف کننده
  • و جذب مشتریان بیشتر

چرا تحقیقات بازار مهم است؟

بدون تحقیقات بازار نمی توانید درک درستی از رضایت مصرف کنندگان داشته باشید مطمئناً داشتن یک ایده کلی از اینکه مشتریان هدف شما چه کسانی هستند و به چه خدماتی و محصولاتی نیاز دارند، برای به کارگیری استراتژی های بازاریابی مناسب و رسیدن به موفقیت در فروش اهمیت بسیار زیادی دارد.

تفاوتی ندارد که یک کسب و کار اینترنتی راه انداخته اید یا حضوری، به هر حال تنها راه شما برای رسیدن به موفقیت در مسیر بازاریابی شناخت درست مصرف‌کنندگان با انجام تحقیقات بازار است. اگر شما به بهبود تجربه مشتریان اهمیت ندهید، مشتریان بالقوه خود را به تدریج از دست می‌دهید.

تیم بازاریابی و بازارسازی ترمه معتقد است:

“هرچه به مشتریانتان نزدیک تر باشید، شانس موفقیت کسب و کار شما نیز افزایش می‌یابد.”

بدون تحقیقات بازار تمام تلاش های تیم بازاریابی و فروش شما ممکن است به بن‌بست برسد و به جای به بار آوردن نتایج مثبت در درآمد و سود دهی بیشتر، کسب و کار شما را با مشکلات متعددی روبرو کند.

مزایای تحقیقات بازار چیست؟

با تحقیقات بازار، مشتریان واقعی خود را می شناسید

تجزیه و تحلیل های به کار رفته در تحقیقات بازار به شما کمک می کند که بدانید با چه مخاطبینی سر و کار دارید و چه خدمات و محصولاتی را باید به آنها ارائه دهید.

با بررسی داده های بزرگ و تجزیه و تحلیل آنها شما به درک درستی از مشتریان بالقوه تان دست پیدا خواهید کرد. در حقیقت، فقط تحقیقات بازار است که می تواند به شما کمک کند که بدانید از چه استراتژی هایی برای جذب مشتریان بیشتر استفاده کنید.

به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل داده ها به شما خواهد گفت که چرا مشتریان بالقوه زمانی که به صفحه قیمت های سایت شما وارد می شوند؛ به سرعت آن را ترک می کنند. شما به هیچ طریق دیگری نمی توانید علت این رفتار مشتریان یا بازخوردشان را دریابید و در جهت اصلاح آنها برای افزایش فروش و جذب مشتریان قدم بردارید.

با بررسی نظرات و بازخوردهای مشتریانتان و تمرکز کردن بر روی این مسئله که تجربه آنها از خرید اینترنتی یا حضوری از کسب و کار شما چگونه بوده است، احتمال قدم برداشتن در مسیر اشتباه به حداقل می رسد و موفقیت شما در طولانی مدت تضمین خواهد شد.

تحقیقات بازار، کسب و کار شما رونق بیشتری می بخشد.

با انجام تحقیقات بازار، تیم بازاریابی یا فروش شما دقیقا می‌دانند که با چه هدفی و بر اساس چه برنامه ریزی باید برای بهبود تجربه مشتری از خرید به پیش بروند. مشتریان شما نیز محصولات و خدمات ارائه شده را دقیقاً مطابق با نیازها و سلایق شان دریافت خواهند کرد و این مشخصات به وضوح می تواند به جذب مشتریان بیشتر و افزایش فروش شما منجر شود.

مزایای تحقیقات بازار

  • برقراری ارتباط نزدیک‌تر با مشتریان
  • کاهش هزینه‌ها با بهینه‌سازی روش‌های بازاریابی
  • پیشی گرفتن از رقبا با ارائه محصولات با کیفیت و طبق سلیقه مشتری
  • افزایش درآمد و سود دهی شرکت یا هر کسب و کار دیگر

روش های متداول تحقیقات بازار

روش های مختلفی برای انجام تحقیقات بازار و جمع آوری داده از مشتریان وجود دارد اما بهتر است خودتان را به یک روش تحقیقات بازار خاص محدود نکنید و از هر ۴ نوع روش تحقیقات بازار شامل نظرسنجی، مصاحبه، گروه های متمرکز و مشاهدات میدانی که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد؛ استفاده کنید.

تحقیقات بازار به روش نظرسنجی

در روش نظرسنجی که متداول ترین نوع تحقیقات بازار به شمار می آید؛ سوالاتی از مصرف کنندگان پرسیده می شود و پاسخ آنها به این سوالات که معمولاً از طریق ایمیل برای ایشان ارسال شده تجزیه و تحلیل می شود.

نظرسنجی آنلاین در حال حاضر بیشترین کاربرد را در تحقیقات بازار دارد چون علاوه بر ارزان بودن امکان جمع آوری داده های بسیار وسیع را در مدت زمان کوتاهی امکان پذیر می سازد. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل داده های بدست آمده از نظر سنجی آنلاین بسیار راحت است.

تحقیقات بازار به روش مصاحبه

مصاحبه کردن با مشتریان می‌تواند دقیق‌تری روش در تحقیقات بازار باشد چون در این روش شما به طور مستقیم با مشتریان در ارتباط هستید. هیچ روش دیگری نمی تواند به اندازه مصاحبه، نتایج دقیقی را در تحقیقات بازار به دست شما بدهد. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی حتی می توان مصاحبه ها را با استفاده از ویدئو کنفرانس بدون نیاز به حضور فیزیکی یا برقراری ارتباط رو در رو با مشتری انجام داد.

صرف نظر از اینکه کدام روش مصاحبه را برای تحقیقات بازار انتخاب می‌کنید؛ نتیجه به دست آمده از آن برای ارتقاء کسب و کارتان فوق‌العاده خواهد بود. شما با انجام این مصاحبه ها میتوانید بازار هدف و مشتریان اصلی خود را را بهتر درک کنید.

تحقیقات بازار به روش گروه‌های متمرکز

در روش گروه های متمرکز، چندین گروه از میان مردم انتخاب می شوند که بیشترین تطابق را با بازار هدف آن شرکت یا کسب و کار دارند. هر چند روش گروه های متمرکز در تحقیقات بازار یکی از خطرناک ترین روش هاست اما با استفاده از آن تا حدودی می توان به بهبود تجربه مشتریان و درکی که آنها از پیام برندها شرکت دارند دست یافت.

اگر شما در انجام تحقیقات بازار، تازه‌کار هستید؛ تیم بازاریابی و بازارسازی ترمه به شما پیشنهاد می کند که از این روش استفاده نکنید چون انجام درست تحقیقات بازار به روش گروه های متمرکز بسیار هزینه‌بر است و ممکن است به علت خطاهای زیادی که در داده‌های به دست آمده از این روش وجود دارد؛ به نتیجه درستی دست پیدا نکنید.

تحقیقات بازار به روش مشاهدات میدانی

تحقیقات بازار به روش مشاهدات میدانی قدرتمندترین روش نسبت به سایر استراتژی هاست. در تحقیقات بازار به روش مشاهدات میدانی، یکی از افراد شرکت با مشاهده رفتار مشتریان واقعی که در حال خرید از محصولات یا خدمات آن شرکت یا شرکت‌های رقیب هستند؛ نت برداری می‌کند و سپس یادداشتهای نوشته شده تجزیه و تحلیل می‌شود.

فهرست
تماس و مشاوره رایگان
Open chat
1
سلام
چطوری میتونم کمکتون کنم؟